Nils Polska

logo

Zalety układu centralnego smarowania dla przemysłu

Płynność wykonywania poszczególnych zadań jest kluczowa w niemal każdej firmie przemysłowej. Chcąc zapewnić jej odpowiedni rozwój, należy zadbać o posiadane maszyny, aby były bardziej wydajne. Choć ten temat często jest bagatelizowany, na płynność ich działania, ogromny wpływ ma środek smarny, który musi zostać dostarczony we właściwym czasie. Z pomocą przychodzi układ centralnego smarowania – czym jest i dlaczego warto zastosować takie rozwiązanie w przemyśle?

Czym jest układ centralnego smarowania?

System centralnego smarowania jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w maszynach przemysłowych. Działanie na zautomatyzowaniu procesu w taki sposób, aby szybko, a zarazem dokładnie dostarczyć środki smarne do różnych punktów rozmieszczonych w obrębie maszyny. Układ nie wymaga zbytniej ingerencji człowieka – wystarczy, że uzupełni zbiornik smarem lub olejem i ustawi maszynę, a będzie mogła ona z bezproblemowo działać przez kolejne godziny.

Centralne smarowanie jest najczęściej spotykane na liniach produkcyjnych, wszelkiego rodzaju fabrykach oraz w maszynach budowlanych. Innymi słowy – w każdej firmie, gdzie wymagane jest utrzymanie maszyn w ciągłym ruchu. Układ centralnego smarowania może być stosowany nieustannie lub okresowo.

Podstawowe elementy centralnego smarowania

Układ centralnego smarowania jest zbiorem elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Najważniejszym z nich jest pompa, odpowiadająca za obieg środka smarnego w maszynie. Tuż obok niej znajdują się rozdzielacze, dozowniki oraz zbiornik magazynujący zapasy smaru. Funkcjonowanie pompy kontrolują sterowniki, które gromadzą także informacje dotyczące stanu poszczególnych podzespołów.

Rodzaje układów centralnego smarowania

Systemy centralnego smarowania dzielą się na: jednoliniowe, dwuliniowe, progresywne, impulsowe i natryskowe. Różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem – właściwy dobór układu zależy głównie od typu maszyny, rodzaju smaru, rozmieszczenia punktów smarowania, a także samego środowiska pracy. Środek może być podawany w konkretne, wyznaczone miejsca, bądź na otwarte punkty – przy użyciu sprężonego powietrza.

Rozwiązanie pozwala na wprowadzenie środka smarnego od jednego do nawet kilkuset punktów – w zależności od stopnia zaawansowania. Maszyny znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa mogą działać samodzielnie, bądź pobierać środek smarny z centralnego zbiornika. Dzięki elastycznej konstrukcji układu centralnego smarowania można dostosować go do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zastosować układ centralnego smarowania?

Główną korzyścią wynikającą z wykorzystania układu centralnego smarowania w maszynie lub urządzeniu, jest zapewnienie dłuższej żywotności. System umożliwia dostarczenie właściwej ilości smaru lub oleju, co przyczynia się do zminimalizowania tarć oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeń części ruchomych, np. bieżni, czy prowadnic liniowych. Co najważniejsze, centralne smarowanie zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę.

W przemyśle, poprzez zastosowanie układu centralnego smarowania, można kontrolować proces produkcyjny i zaoszczędzić czas, co jest szczególnie ważne przy dużym obłożeniu produkcyjnym lub deficycie pracowników. To także szansa na obniżenie kosztów ich utrzymania – nie trzeba inwestować w części zamienne, a dostarczenie środków smarnych we właściwym czasie, redukuje ryzyko wystąpienia awarii. Warto także wspomnieć, że zautomatyzowanie procesu smarowania ma korzystny wpływ na środowisko, ponieważ skutecznie likwiduje problem nadużywania smaru lub oleju. Likwidując wyciek środków smarnych, zachowuje się także większą czystość w miejscu pracy.

Układ centralnego smarowania zapewnia też większe bezpieczeństwo – operator nie musi pracować przy niebezpiecznych częściach, a także czuwać przy maszynie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których firmy przemysłowe chętnie korzystają z tego rozwiązania.

Centralne smarowanie to gwarancja lepszej wydajności maszyny i zwiększenie efektywności pracy. W przypadku firm z sektora przemysłowego takie rozwiązanie może okazać się naprawdę korzystną inwestycją.