Nils Polska

logo

Smary i oleje Nils a niska temperatura

Smary oraz oleje to absolutna podstawa, jeśli chodzi o sprawne funkcjonowanie maszyn wykorzystywanych w przedsiębiorstwach przemysłowych. To właśnie dzięki nim możemy uniknąć takich problemów, jak szybkie zużycie się metalowych komponentów. Jeśli chodzi o smary i oleje przemysłowe, warto pamiętać o istotnej kwestii, jaką jest niska temperatura. W tym artykule dowiesz się na co warto zwrócić uwagę.

Smary i oleje przemysłowe — jakie są możliwości ich zastosowania?

Profesjonalne smary i oleje przemysłowe Nils są wykorzystywane właściwie w każdej branży rynkowej. Oto przykładowe miejsca, w których stosuje się tego typu preparaty:

 • przemysł rolniczy,
 • branża petrochemiczna,
 • motoryzacja,
 • energetyka,
 • produkcja przemysłowa,

oraz wiele innych. Tak wielka różnorodność opisywanych rozwiązań sprawia, że należy dobierać takie oleje i smary przemysłowe, które sprawdzą się w różnych warunkach (czasem bardzo wymagających). Rozumie się przez to między innymi skrajne temperatury. Jest to ważne, ponieważ w przypadku urządzeń używanych w pracy w chłodni itp.

Jeszcze przed zakupem smaru/oleju przemysłowego trzeba mieć na uwadze warunki, w jakich pracuje urządzenie, które zamierzamy konserwować. W przeciwnym wypadku może się okazać, że kupiony preparat przyniesie wręcz odwrotny efekt. Warto w tym przypadku zasięgnąć porady ekspertów, którzy pomogą dobrać odpowiedni środek.

Smary i oleje Nils a niska temperatura

Jeśli chodzi o centralne smarowanie urządzeń przemysłowych, to w przypadku specyficznych warunków niezbędne są tzw. smary niskotemperaturowe. Produkty z tej kategorii mają specyficzny skład — jest to główna cecha odróżniająca produkty niskotemperaturowe od tradycyjnych odpowiedników.

Generalnie, w smarze można znaleźć takie składniki jak na przykład:

 • zagęszczacz,
 • olej bazowy — najczęściej stosuje się jedną z odmian oleju bazowego mineralnego lub syntetycznego. Baza olejowa uchodzi za najważniejszy składnik tego typu preparatów przemysłowych. W zależności od typu produktu może ona stanowić od 70 do nawet 95 proc. produktu. To właśnie od bazy zależy w dużym stopniu to, jakie będzie zastosowanie danego oleju i/lub smaru,
 • pozostałe substancje, w tym w szczególności tzw. dodatki uszlachetniające.

Większość spośród olejów i smarów przemysłowych to standardowe produkty. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane w zakresie temperatur wynoszącym od -30 do 120 stopni w skali Celsjusza. Produkty z tej kategorii sprawdzą się w „typowych” firmach o profilu produkcyjnym czy przemysłowym.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku smarów do zastosowania niskotemperaturowego. Z uwagi na swój specyficzny skład, w tym w szczególności tzw. polialfaolefiny (PAO — syntetyczne oleje bazowe), mają one m.in. takie parametry jak:

 • znacznie niższa w porównaniu z tradycyjnymi produktami temperatura płynięcia – dzięki temu są one wręcz idealne do urządzeń chłodniczych,
 • dobre właściwości reologiczne, które sprawiają, że materiał jest plastyczny, a zatem sprawdzi się podczas konserwacji ruchomych elementów maszyn przemysłowych,
 • odpowiednia konsystencja — w standardowych smarach obniżanie się poziomu temperatury prowadzi do szybkiego wzrostu lepkości, w wyniku czego używanie ich w zimnych warunkach nie przyniesie oczekiwanych efektów. Smary niskotemperaturowe nie zmieniają w znaczący sposób swojej konsystencji, co stanowi kolejną z ich przewag.

Nils — oleje i smary. Dlaczego Nils to dobre rozwiązanie?

Obecnie na rynku mamy dużą różnorodność produktów z kategorii: smary i oleje przemysłowe. Poszczególne oferty różnią się między sobą pod kątem takich różnorodnych czynników jak na przykład parametry techniczne, warunki dostawy oraz…. cena. Ciekawym rozwiązaniem w tym aspekcie jest asortyment producenta Nils Polska (Nils olejeNils smary).

Dlaczego warto zdecydować się na ofertę NILS w zakresie olejów oraz smarów przemysłowych? Jednym z powodów jest wysoka jakość tego typu specyfików. Ponieważ składają się one z wysoko uszlachetnionych barw mineralnych, można używać smarów w warunkach temperatury wynoszącej od minus czterdziestu stopni w skali Celsjusza. Są to preparaty, które dobrze znoszą takie niekorzystne warunki jak między innymi:

 • wysoka temperatura,
 • opady atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad),
 • niskie temperatury,
 • wilgoć.

Last but not leastsmary i oleje przemysłowe oferowane przez Nils to produkty, które cechują się biodegradowalnością oraz są wysokowydajne. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest prosta: odpowiednio eksploatowane, preparaty te nie powinny doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.