Nils Polska

logo

Jakie korzyści płyną ze smarowania maszyn rolniczych?

Zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego to ważny, ale nie jedyny element, jeśli chodzi o funkcjonowanie sektora rolnego. Oprócz tego należy regularnie dbać o wykorzystywany sprzęt i konserwować go. W tym celu wykorzystuje się smary i oleje do maszyn. Dlaczego jest to takie ważne? Przeczytaj tekst, by poznać podstawowe informacje na ten temat.

Smary i oleje do maszyn rolniczych – dlaczego się je stosuje?

Smary i oleje to środki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i konserwacji maszyn wykorzystywanych w szeroko pojętym sektorze rolniczym. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: regularne smarowanie zmniejsza tarcie między ruchomymi komponentami maszyn rolniczych, co może uszkodzić sprzęt, ewentualnie doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia. To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać, że smarowanie skutecznie chroni metalowe maszyny przed rdzą i korozją, jednocześnie pomagając utrzymać komponenty w czystości.

Wśród preparatów można spotkać takie środki jak:

  • oleje silnikowe – mają one za zadanie sprawić, by poszczególne części silnika nie starły się podczas pracy maszyn rolniczych,
  • oleje hydrauliczne – cel, dla którego się je stosuje, jest prosty: zabezpieczenie napędów hydraulicznych przed zbyt silną eksploatacją,
  • oleje przekładniowe – wykorzystuje się je podczas prac pielęgnacyjnych w zakresie skrzyni biegów. 

Jaki preparat należy wybrać? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od specyfikacji danej maszyny rolniczej.

Smary i oleje do maszyn rolniczych – na jakie korzyści można dzięki temu liczyć?

Odpowiednie smarowanie maszyn rolniczych jest ważne, aby zapewnić ich płynną pracę i zapobiec kosztownym naprawom w przyszłości. W związku z tym podejmuje się różne działania konserwacyjne, do których zalicza się np. regularne smarowanie. Takie działanie może przynieść wiele korzyści, w tym na przykład:

  • wydłużenie żywotności maszyn,
  • zmniejszenie zużycia,
  • poprawę wydajności.

Używanie smarów i olejów do maszyn rolniczych to działanie, które nie należy do zbyt skomplikowanych. Z drugiej jednak strony nieprawidłowości w tym zakresie mogą spowodować uszkodzenie poszczególnych komponentów. W jaki sposób można temu zaradzić? Aby zminimalizować ryzyko z tego tytułu, należy zapoznać się z instrukcją obsługi – zazwyczaj znajduje się ona na opakowaniu lub jest dołączana jako osobny dokument. Oprócz tego warto skonsultować się z wykwalifikowanym technikiem, który ma doświadczenie w konserwacji.

Smary i oleje do maszyn rolniczych. Podsumowanie

Jak już wiesz, właściwe smarowanie i oliwienie maszyn rolniczych to działanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki tej metodzie można znacznie wydłużyć żywotność sprzętu, a także poprawić wydajność maszyn. Taki stan rzeczy oznacza, że regularnie stosowane smary i oleje to absolutne must have w funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Wydatki z tego tytułu należy traktować nie jako zbędny wydatek, lecz wręcz przeciwnie – jak cenną inwestycję w rozwój gospodarstwa rolnego.

Smary i oleje do maszyn rolniczych. Oferta firmy Nils Polska

Jeśli chodzi o tę kategorię produktową, to warto wiedzieć, że na rynku działa wielu sprzedawców. Jednym z nich jest Nils (Nils Polska). Firma ta ma za sobą już wieloletnią historię. Powstanie firmy Nils we Włoszech przypada na początek lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W ofercie tej marki można znaleźć między innymi: smary Nils i oleje Nils, a także pasty i produkty, które przedłużąją żywotność różnych maszyn, w tym rolniczych. 

Produkty oferowane przez naszą firmę wykorzystywane są też w centralnym smarowaniu maszyn rolniczych, aczkolwiek nie jest to jedyne możliwe zastosowanie tych preparatów. Oprócz tego można użyć ich podczas konserwacji urządzeń przemysłu drogowego i kolejowego, budowlanych, sektora spożywczego oraz maszyn produkcyjnych. Podsumowując, produkty Nils można wykorzystać wszędzie tam, podstawą pracy są maszyny składające się z wielu komponentów i narażone na silną eksploatację.