Nils Polska

logo

Oleje i smary do maszyn budowlanych

Dlaczego oleje i smary do maszyn budowlanych muszą być najwyższej jakości? Na placu budowy panują niesprzyjające warunki, w szczególności wysoki poziom zapylenia, narażenie na złe warunki pogodowe czy duże obciążenie urządzeń. Wszystkie ruchome elementy czy łożyska będą się szybko zużywać, o ile nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Zatem zakup najlepszych środków smarnych zapewnia większą żywotność maszyn budowlanych.

Szeroka gama produktów przeznaczonych do maszyn budowlanych

Trudne warunki w czasie pracy dotyczą praktycznie wszystkich elementów maszyn budowlanych. Zaczynając od najmniejszych elementów ruchomych, jak łożyska czy narzędzia, przez układy hydrauliczne, aż po silniki — wszystkie układy są mocno wysilone. Dlatego należy stosować profesjonalne oleje i smary. Nils posiada w swojej ofercie dziesiątki preparatów smarnych, przeznaczonych do poszczególnych elementów maszyn. W ten sposób można zapewnić odpowiednią ochronę każdego podzespołu urządzenia.

Oleje do silników maszyn budowlanych

Sercem każdej maszyny jest jej silnik. Na budowie można spotkać mnóstwo pojazdów napędzanych jednostką spalinową. Do prawidłowej pracy tłoków w cylindrach potrzebny jest wysokiej jakości olej silnikowy. Także cały osprzęt silnika musi być zasilany środkiem smarnym. Dlatego systematycznie uzupełniane centralne smarowanie jednostki napędowej ma kluczowe znaczenie dla żywotności maszyny budowlanej.

Smarowanie przekładni oraz skrzyni biegów

Oleje Nils stosuje się również w przypadku różnego typu przekładni. Zapobiegają one zużywaniu się zębatek i zwiększają sprawność przekazywania mocy. Przykładem polecanych olejów w tej kategorii są RIPREES EP czy ALGOL EP. Są to preparaty opracowane w celu maksymalnej ochrony zębatek i przedłużenia ich żywotności.

Oleje do układów hydraulicznych

Wiele maszyn budowlanych działa z użyciem układów hydraulicznych. Siłowniki, połączone przewodami i podłączone do rozdzielaczy, mogą przenosić duże siły. Taki sposób sterowania charakteryzuje się wysoką sprawnością i elastycznością, dzięki czemu cieszy się popularnością. Jednak konieczne jest korzystanie z olejów Nils posiadających odpowiednie parametry. Tylko w ten sposób można wyzyskać wszystkie zalety układów hydraulicznych.

Smary do łożysk

Najbardziej narażonymi na niszczenie elementami maszyn budowlanych są łożyska. Zapewniają one ruchomość poszczególnych elementów pojazdów, jednak są często odsłonięte i podatne na osiadające pyły oraz zabrudzenia. Oznacza to konieczność szczególnej ochrony takich miejsc poprzez ich częste smarowanie. Do tego celu koniecznie należy stosować wysokiej jakości smary Nils, które zapewnią długi czas ochrony.

Centralne smarowanie

System centralnego smarowania stosuje się w maszynach, w których występuje dużo ruchomych miejsc wymagających uzupełniania smaru. Olej automatycznie jest dystrybuowany w odpowiednie miejsca w optymalnej ilości. W ten sposób zużycie środków smarnych jest mniejsze, a operator nie musi martwić się o smarowanie każdego elementu z osobna. Wystarczy, że będzie sprawdzał i uzupełniał stan oleju w głównym zbiorniku.

Charakterystyka olejów oraz smarów

Parametry pracy poszczególnych podzespołów mogą się znacznie różnić. Tłok w silniku wykonuje tysiące posunięć na minutę. Łożyska często narażone są na warunki zewnętrzne. Z kolei urządzenia, takie jak młot do wbijania rur i pali, wykonuje pojedyncze ruchy w dużych odstępach czasu. W przypadku układów hydraulicznych oleje Nils muszą przenosić duże obciążenia w sposób niemal statyczny. Dlatego też w naszej ofercie można znaleźć wiele preparatów o różnej charakterystyce. Najważniejsze różnice dotyczą:

  • gęstości smarów Nils,
  • lepkości olejów,
  • zakres temperatury pracy,
  • żywotność,
  • możliwość pracy pod ciśnieniem,
  • amortyzacja (przy częstej zmianie kierunku obrotu).

Każda z tych cech ma wpływ na wydajność pracującej maszyny oraz jej żywotność. Jak zatem odpowiednio wybrać olej lub smar?

Jak dobrać odpowiedni smar lub olej?

Na początek warto sprawdzić zalecenia producenta maszyny. W instrukcji może być wskazany rodzaj zalecanego oleju lub smaru. Taka informacja ułatwi dobór środka smarnego w sklepie. Smary do maszyn budowlanych podzielone są również względem funkcji, jaką mogą pełnić. Wyróżnić można oleje przeznaczone do silników, hydrauliki, przekładni, zawieszenia lub skrzyni biegów. W przypadku smarów produkt może być zalecany do łożysk tocznych lub ślizgowych, narzędzi czy silników elektrycznych. Zalecenia mogą dotyczyć też charakteru pracy smarowanego elementu (warunki pogodowe, duże obciążenie, wysoka temperatura). W ofercie Nils znajdują się również oleje i smary uniwersalne, których zastosowanie obejmuje kilka ze wspomnianych grup.