Przegląd i konserwacja maszyn
Jesień to czas przeglądu i konserwacji wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych, przemysłowych i leśniczych. Jest to niezwykle ważna czynność mająca bezpośredni wpływ na ich żywotność i sprawne działanie.
Przepisy prawa szczegółowo regulują ramy czasowe wycinki drzew, którym jest okres jesienno-zimowy, zaczynający się po 15 października i trwający do końca lutego. W tym czasie maszyny leśne pracują bardzo intensywnie oraz są narażone na wilgoć, pył, wibracje, zabrudzenia oraz bardzo niskie temperatury powietrza. Wszystkie te czynniki mogą znacznie obniżać żywotność, ale również wydajność maszyn i urządzeń, a jedynym sposobem, w jaki możemy uchronić je od tego są odpowiednia konserwacja i przegląd wykonane przed rozpoczęciem prac.
Przegląd maszyn rolniczych obejmuje sprawdzenie bardzo wielu elementów takich jak silnik, układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy, obwody hydrauliczne oraz wszelkie złącza. Zepsute podzespoły lub pojedyncze części, które uległy awarii należy wymienić na nowe, a nie naprawiać, dzięki czemu zyskamy pewność, że maszyny będą sprawnie działać.
Jednak naprawy i wymiany części to nie wszystko. Nie można zapomnieć także o odpowiednim przygotowaniu maszyny do okresu zimowego. Konieczna jest tu choćby wymiana oleju silnikowego. W innym wypadku w okresie zimowym maszyna zostanie narażona na korozję. Dokonując przeglądu i konserwacji maszyny leśnej nie powinno zapominać się także o filtrach oraz olejach przekładniowych. Na koniec wspomnieć koniecznie trzeba jeszcze o elektryce. Sprawdzenie ich stanu i ewentualne naprawy przed rozpoczęciem prac to niemalże obowiązek. W innym wypadku możemy narazić się na nie potrzebny przestój w pracach.
Centralny układ smarowania, a wydajność pracy maszyny
Wyróżniamy kilka rodzajów układów centralnego smarowania: jednoliniowe układy smarowania, progresywne układy smarowania, układy natryskowe i układy dwuliniowe. Każdy z nich pracuje trochę inaczej. Jednak w każdym najważniejszą częścią układu centralnego smarowania jest pompa, która tłoczy środek smarny do połączonej z nimi instalacji. Wykorzystując system dozowników i rozdzielaczy, pompy dostarczają smar do poszczególnych elementów w dostosowanych do ich potrzeb ilościach i w optymalnych odstępach czasu. Jest to niezwykle ważne, a wynika to bezpośrednio z praw fizyki.
Smar jest w stanie również ochronić elementy układu przed korozją, która w okresie jesiennym jest powodowana przez wilgoć. W przypadku braku odpowiedniej ilości smaru w układzie dochodzi do tarcia i korozji, które są bezpośrednią przyczyną zwalniania ich pracy oraz obniżania ich wydajności. Wolniejsza i mniej wydajna pracy maszyny wydłuża czas pracy osoby kierującej, a tym samym naraża ją na straty finansowe.
Nikt nie chce działającej niesprawnie maszyny lub narażania się na niepotrzebne wydatki związane z wymianą zepsutych części, więc niezwykle istotną sprawą staje się optymalne smarowanie jej elementów. Smarowanie jest sprawdzonym sposobem na niwelowanie tarcia między kluczowymi częściami danej maszyny. Jest to rozwiązanie o wiele mniej kosztowne i nie tak czasochłonne, jak naprawa maszyny lub przestój w pracy.
Jaki produkt wybrać do konserwacji maszyn leśnych?
Szukając odpowiedniego środka smarnego warto wybrać produkt o cechach takich jak wysoka wydajność i biodegradowalność. Produkty NILS oferują szeroką gamę środków, które powstają dzięki profesjonalnym poradom doświadczonych techników i wsparciu technologicznemu laboratorium w zakresie analiz i usług diagnostyki predykcyjnej. NILS jest najlepszym producentem środków smarnych, olejów i sprayów.
Stosowanie środków smarnych NILS to pewność odpowiedniego produktu dla każdego zastosowania, którego użycie przynosi wiele korzyści takich jak:
– mniejsza ilość potrzebnego środka smarnego poprzez wydłużanie okresu smarowania,
– racjonalizacja liczby używanych produktów,
– optymalizacja magazynowania,
– mniejsze wydatki na produkty do konserwacji.
Stosowanie produktów NILS to niezawodność i maksymalna trwałość maszyn i systemów, unikanie niespodziewanych napraw i problemów z przestojami lub co gorsza, awarii maszyny podczas prac.