Nils Polska

logo

Jak smarowanie wpływa na efektywność energetyczną w przemyśle leśnym

Nie jest tajemnicą, że przemysł leśny wciąż odgrywa istotną rolę z punktu widzenia całej gospodarki. To właśnie dzięki niemu powstaje drewno do wyrobu mebli, a także jego pochodna, tzn. papier. Aby można było wytwarzać te dobra, niezbędne są jednak wydajne i niezawodne maszyny przygotowane do pracy wykonywanej w trudnych warunkach środowiskowych. Takie czynności konserwujące jak smarowanie odgrywają kluczową rolę z punktu widzenia efektywności energetycznej, a także kosztów maszyn.

To właśnie dlatego warto zastanowić się, dlaczego smarowanie maszyn jest tak ważne w nowoczesnym przemyśle leśnym i jak wpływa ono na sprawność działań w tym sektorze.

Smarowanie, czyli podstawa z punktu widzenia wydajności i trwałości

Oczywiste jest, że maszyny wykorzystywane w przemyśle leśnym pracują w trudnych i wymagających warunkach. Takie czynniki jak np. długotrwałe wystawienie na:

 • wilgoć,
 • pył,
 • wibracje,
 • zmienne temperatury,

może znacząco wpłynąć na żywotność i wydajność urządzeń. Smar to rozwiązanie, które tworzy swego rodzaju rolę ochronną.

Dobór odpowiedniego smaru. Szansa, a zarazem wyzwanie!

W dobie rozwoju technologii, w tym również w obszarze przemysłu chemicznego, odpowiedni wybór produktów smarnych, pomimo korzystnego wpływu tych preparatów na stan maszyn, może stanowić nie lada wyzwanie. Paradoksalnie, powodem takiego stanu rzeczy może okazać się… różnorodność dostępnych produktów; ponieważ są one odmienne pod względem zróżnicowanego składu chemicznego oraz właściwości, może to sprawić, że znalezienie idealnego środka smarnego do maszyn wykorzystywanych w leśnictwie stanie się skomplikowanym zadaniem.

Niezależnie od tego, czy trzeba zastosować:

 • smary mineralne,
 • smary syntetyczne,
 • smary ekologiczne,

kluczowe jest dostosowanie tego wyboru do specyfiki pracy danej maszyny, a także uwzględnienie warunków eksploatacji. Generalnie, każdy smar powinien zostać dostosowany do aparatury pod względem:

 • temperatury,
 • obciążenia,
 • rodzaju elementów mechanicznych.

W jaki sposób smarowanie maszyn wpływa na efektywność energetyczną w przemyśle leśnym? Podsumowanie

Smarowanie maszyn odpowiednimi specyfikami to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zapewnienie efektywności energetycznej i wydajności operacyjnej urządzeń wykorzystywanych w przemyśle leśnym.

Dzieje się tak, ponieważ możemy dzięki smarowaniu osiągnąć takie korzyści jak m.in.:

 • minimalizacja tarcia ruchomych komponentów,
 • ochrona urządzeń przed korozją,
 • zapewnienie optymalnych warunków pracy maszyn.

W efekcie, regularne smarowanie maszyn to takie działanie, które wpływa na wydajność urządzeń wykorzystywanych w branży leśnej. Tymczasem, efektywność energetyczna to czynnik, który jest absolutnie kluczowy z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Cel ten osiąga się dzięki zastosowaniu odpowiednich środków smarnych, a także automatyzacji procesu smarowania.

Odpowiedni dobór smaru stanowi wyzwanie… a jednocześnie szansę na to, że uda się zoptymalizować prace w przemyśle leśnym oraz doprowadzić do redukcji kosztów prowadzonych robót. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że zakup dobrego smaru to swego rodzaju inwestycja w efektywność prowadzonych przedsięwzięć.

Jeśli chodzi o smary i inne produkty wykorzystywane podczas konserwacji urządzeń wykorzystywanych w branży leśnej (czy innych gałęziach gospodarki, w tym np. w branży przemysłowej czy budowlanej), ciekawe rozwiązania oferuje przedsiębiorstwo NILS. Co warto wiedzieć na temat tej marki? Przede wszystkim, Nils jest wiodącym producentem:

 • środków smarnych,
 • olejów,
 • sprayów.

Już od kilkudziesięciu lat (a konkretnie — od 1971 roku) Nils to marka, która jest synonimem jakości oraz niezawodności w dziedzinie konserwacji maszyn. Producent ten dostarcza na rynek wysokiej jakości środki konserwujące smarne o wysokich parametrach użytkowych. Są one przeznaczone dla maszyn wykorzystywanych w różnych sektorach, w tym na przykład w rolnictwie, robotach ziemnych, ale także motoryzacji, budownictwie, przemyśle spożywczym, transporcie kablowym i drogowym, przemyśle ciężkim.

O tym, na jakie korzyści można liczyć dzięki korzystaniu ze smarów NILS Polska w przemyśle leśnym, mogliście się przekonać podczas targów EKO-LAS w dniach 7-9 września 2023 roku w Mostkach k. Świebodzina. Już niedługo pojawi się nasza krótka relacja z targów EKO-LAS Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska.